Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Sen a nauka :3 WAŻNE RZECZY

Sen a nauka :3 WAŻNE RZECZY

Data dodania: 14-09-2017
               Każdy z nas nieraz zastanawia się, jak zmusić swoje dziecko do posprzątania, nauki, żeby nas zwyczajnie POSŁUCHAŁO. Zadajemy sobie kilka z najpopularniejszych pytań: "czemu jest takie uparte i leniwe", "dlaczego się nie uczy" "czemu ciągle się denerwuje?". Otóż odpowiedź jest  prosta, ale często w natłoku spraw zapominamy o tym, że ważniejszy jest człowiek i jego uczucia! Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju i widzisz swoje dziecko, ale zanim coś je spytasz, zauważasz bałagan i pierwsze zaczynasz od swoich problemów: "dlaczego dalej jest nie posprzątane, przecież mówiłam, że trzeba szybko to ogarnąć, bo idą goście, czego ty nie rozumiesz?". Nie chcesz mu pomóc w zrozumieniu i określeniu swoich uczuć, więc automatycznie też Tobie nie pomoże. Dziecko w obronie własnej zaczyna mówić, że marudzisz i, że po prostu nie da rady.
1 SUPER ZACHOWANIE ZAMIAST 5 ZŁYCH 

              A gdyby tak ugryźć się w język kiedy zaczynamy: 1.Grozić 2.Krytykować 3.Doradzać 4.Narzekać 5. Negatywnie oceniać jaki to ktoś nie jest ? Można spróbować zdefiniować stan uczuć dziecka np.: widzę, że jesteś zmęczony po całym dniu w szkole i pewnie Ci ciężko z tym że w domu też trzeba siedzieć nad książkami czy robić jakieś sprzątanie gdy się chce odpocząć ? Gdy się otworzy, bo zaakceptowaliśmy jego uczucia to chętniej zrobi to co trzeba. lub: Może się nie wyspałaś? Sen 8 godzinny pomaga w koncentracji. Ważne by przeszedł wszystkie fazy .Warto sprawdzić czy dziecko dobrze śpi , czy kołdra jest oddychająca a poduszka dopasowująca się do głowy. Dlaczego by nie spróbować przekonać dziecko, że sprzątanie (chyba, że będzie problem z nauką, to wtedy chodzi o wiedzę) jest mu potrzebne: Nie ma niczego bardziej demotywującego niż przekonanie, że robimy coś, co jest nam kompletnie niepotrzebne. W związku z tym należy pomóc dziecku odnajdywać powiązania z życiem codziennym i zawsze pokazywać jak i do czego jest mu to potrzebne. Pewnie nie zawsze się to uda, ale poczyniony przez rodzica wysiłek na pewno się opłaci.alt
 
Zamiast tamtych 5 zachowań, postaraj się powiedzieć: "Wyglądasz na znudzonego"/ "Widzę, że jesteś smutny i zdenerwowany". Po tym, na 90% dostaniemy odpowiedź dlaczego. Następnie, spróbuj zrozumieć bóle i problemy dziecka przytakując słowami: "rozumiem/aha/tak" . Na końcu stwierdzić, że mamy dla niego/niej wybór: "Rozumiem, że po tym wszystkim naprawdę trudno jest się skupić. To może wymyślimy razem jakiś sposób żeby było lepiej? Albo inną robotę byś chciał/-a?". Proponujemy także ogrzać dziecko i oddalić od zmartwień naszymi pluszowymi kocami z mikrofibry . Moim zdaniem takie podejście otworzy naszego bliskiego i będzie od nas promieniowało wsparcie oraz zainteresowanie.
 
2. OPISUJ, NIE OCENIAJ!
 
               Dzięki SŁUCHANIU (czyli pytaniom skierowanym do kogoś i przytakiwaniom ) człowiek otwiera się, ale nie tylko przed nami, lecz zwłaszcza przed sobą, poznaje się. Przez to także sam znajduje sposób na rozwiązanie problemów,  w dodatku nam zawsze będzie wdzięczny za pomoc czy wsparcie. Dziecko potrzebuje opisywania (np jak przyniesie obrazek, opiszmy go, nie oceniajmy dziecka, ze jest genialny bo może pomyśleć"kurcze, czy ona mówi prawdę, wiem ze drzewo jest krzywe.."). Pozytywne opisywanie lepsze niż negatywne czy pozytywne ocenianie. Dlatego też w podstawówce są stosowane oceny z opisem co, dlaczego i jak. W starszych klasach uczniowie już znają postać rzeczy, więc często już tych metod się nie stosuje, chociaż moim zdaniem powinni.

alt

               Każde dziecko w swoim życiu doświadcza czasami uczucia, że rodzice interesują się nim mniej, niż innymi sprawami. A rolą rodziców w takich chwilach jest umiejętne przeciwstawienie się takiemu myśleniu dziecka, zapewnienie je, że jest dla nich bardzo ważne. Dlatego tak ważne jest aprobowanie dziecka, takiego jakie jest i co robi. Kiedy dziecko nie czuje się akceptowane, najczęściej przyjmuje jeden z dwóch zachowań. Albo przestaje wierzyć w siebie samego i traci zaufanie do rodziców lub ucieka w złość i negacje wszystkiego tego, co jest ważne dla rodziców. Jeżeli więc nieświadomie przekazujemy dziecku, że jego stopnie są dla nas ważniejsze niż ono samo, wówczas mały człowiek przestanie w siebie wierzyć i w to, że da radę zdobyć dobre oceny i dzięki temu nas zadowolić. Opłaca się szanować nasze dzieci, wtedy i my będziemy szanowani.
 
3. Zadbaj o wszystkie fazy snu REM? 

               Kiedy zapadamy w wieczorny sen początkowo aktywność naszego mózgu przyjmuje wartości charakterystyczne dla snu głębokiego. Następnie pojawia się sen lżejszy. Wykres aktywności mózgu przypomina teraz krzywą charakterystyczną dla czuwania, a mimo to bardzo trudno jest obudzić śpiącego. Tę fazę snu charakteryzują bardzo szybkie ruchy gałek ocznych, stąd jego nazwa REM – rapid eye movement. Ta faza snu jest najważniejsza z punktu widzenia uczenia się i jakości snu. W badaniach nad rolą snu w procesie uczenia się zaobserwowano również, że w tej fazie snu powtarzają się całe sekwencje aktywności z poprzedniego dnia – z okresu czuwania. Zauważono również, że najlepsze efekty dla uczenia się zachodzą wówczas, gdy sen REM pojawi się w godzinę lub dzień po treningu – nauce. Polecane zasypianie dla dzieci od 19-21!
Dobrym kompanem umożliwiającym wygodę, relaks komfort jest poduszka antyalergiczna MEDIKA  , która dzięki zdrowotnej wkładce pomoże zaktywizować mózg do regeneracji , która ułatwi nam sprawę wypoczęcia naszego małego człowieka bo zdrowy sen to lepsza koncentracja. Dobrym wyjściem są także
 delikatne i wygodne pluszaki otulające nasze maleństwa.
                                                   DOBRANOC! :)
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu