Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Jak wyprać kołdrę z pierza? Wyjaśniamy!

Jak wyprać kołdrę z pierza? Wyjaśniamy!

Data dodania: 25-02-2022

Gdybyśmy zostali zapytani, z czym kojarzą nam się dziecięce pobyty u dziadków na wsi, zapewne jednym ze wspomnień od razu przychodzących na myśl byłoby w przypadku większości z nas spanie w nocy pod kołdrą z pierza. To właśnie dzięki niej mogliśmy się przecież cieszyć ciepłem i wygodą za każdym razem, gdy tylko zdążyliśmy się pod nią skryć. Obecnie zauważamy, że w miastach również coraz częściej wykorzystuje się tego rodzaju artykuły sypialniane, choć z drugiej strony widzimy też, że wiele osób nie wie, jak prać kołdrę z pierza, by została skutecznie odświeżona, a jednocześnie nie uległa przy tym zniszczeniu. Dziś postanowiliśmy więc podzielić się z Wami naszymi wskazówkami, które mogą okazać się bardzo pomocne w tym zakresie.
 

alt

Jaka temperatura wody do prania kołdry z pierza jest odpowiednia?

Zacznijmy od tego, że pranie pierzyny nie jest konieczne co roku - można ją wymrażać w zimie - co zabija roztocza lub odświeżyć parowowo. dopiero przy zalaniu lub zabrudzeniu może być konieczne pranie , co wymaga wykonania pewnych czynności w inny sposób, niż w przypadku przeprowadzania czyszczenia kołder z pozostałych materiałów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dość znaczną delikatność interesujących nas w tym miejscu artykułów, które wbrew pozorom nie należą do szczególnie odpornych na pranie. Wręcz przeciwnie – często uznaje się je za jedne z najbardziej podatnych na uszkodzenia spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Chcąc zatem przeprowadzić pranie kołdry z pierza, polecamy unikać umieszczenia jej w wodzie, tylko odkażać parowo o temperaturze nie przekraczającej 90 stopni Celsjusza. Warto również przypomnieć, że dużą rolę w zabezpieczaniu pierzyn odgrywają posiadane przez nie poszwy, które nie są przecież produkowane zawsze z tego samego materiału. Jeśli zarówno kołdra, jak i poszwa mają być skutecznie odświeżone, a zarazem nie ulec zniszczeniu, w obu przypadkach nie należy przekraczać ww. temperatury.

Jak wyprać kołdrę z pierza bez jej zniszczenia? Korzystając z delikatnych płynów

Zastanawiając się, jak wyprać kołdrę z pierza, nie wolno zapominać również o tym, że bardzo ważny w tym procesie jest wybór odpowiedniego środka czyszczącego. Radzimy zatem raczej unikać proszków do prania - znacznie lepiej jest zastąpić je delikatniejszym płynem do tkanin. Często wykorzystuje się w tym celu także płyny produkowane specjalnie z myślą o stosowaniu ich do czyszczenia ubrań dziecięcych - w przypadku prania pierzyny również śmiało można po nie sięgnąć. Wiadomo przecież nie od dziś, że skóra maluchów jest podatna na podrażnienia, czy też alergie, dlatego środki czyszczące stosowane w celu odświeżania ich ubrań muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa. A skoro nie są w stanie zaszkodzić najmłodszym, nie powinny stanowić również zagrożenia dla kołder z pierza. Poza tym płyny do prania są porównywalne pod względem cenowym do proszków, więc ich zakup raczej nie nadszarpnie znacząco Twojego domowego budżetu, gdy okaże się, że w łazience nie posiadasz żadnego z nich.

W jaki sposób przeprowadzić wirowanie po zakończonym praniu kołdry?

Wiesz już, w jakiej temperaturze i przy zastosowaniu jakiego rodzaju środków czyszczących należy przeprowadzać pranie kołdry z pierza. Teraz musimy wspomnieć o tym, że gdy zdecydujesz się użyć w tym celu pralki, warto ustawić program, dzięki któremu nie zostanie wykonane od razu wirowanie lub ewentualnie w jak najdelikatniejszy sposób i w maksymalnie skróconym czasie. Dlaczego? Podczas prania poszwa wypełnia się bowiem dość znaczną ilością powietrza, co wyraźnie utrudnia przeprowadzanie wirowania w taki sposób, by przyniosło ono oczekiwane efekty. Lepiej jest więc poczekać na koniec prania, wyjąć pierzynę z bębna, następnie samodzielnie (ręcznie) wycisnąć nadmiar powietrza z kołdry, a dopiero potem ponownie umieścić ją w pralce, przeprowadzając wirowanie na maksymalnym poziomie. Jeżeli masz taką możliwość, dobrze jest wrzucić do bębna razem z pierzyną kilka piłek tenisowych. Brzmi dziwnie? Pewnie tak, ale za ich sprawą puch kołdry nie ulegnie efektowi zbicia się, a pierzyna pozostanie odpowiednio chroniona przed zniszczeniem.

Kiedy i gdzie najlepiej suszyć wypraną kołdrę z pierza?

Gdy proces odświeżania pierzyny ulegnie zakończeniu, najwyższy czas przeprowadzić jej suszenie. Wirowanie nie gwarantuje bowiem, że po wyciągnięciu jej z bębna nie będzie już choćby trochę wilgotna. A skoro tak, polecamy Ci przeprowadzić tę czynność w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Jeśli masz taką możliwość, ponieważ pogoda za oknem sprzyja, dobrze jest skorzystać z niej i rozłożyć pierzynę np. w rozgrzanym słońcem ogrodzie. Gdy zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, pamiętaj, aby zabezpieczyć ją przed kontaktem z trawą, co pozwoli Ci uniknąć jej zabrudzenia. Suszenie kołdry z pierza jest w stanie w znacznym stopniu przyspieszyć wiatr, więc polecamy nie ukrywać jej np. za garażem lub innym obiektem, lecz wręcz przeciwnie – pozostawić ją w miejscu, w którym podmuchy wiatru będą mogły w swobodny sposób do niej docierać. Radzimy więc pranie kołdry z pierza przeprowadzać głównie w okresie letnim, kiedy warunki pogodowe najbardziej ku temu sprzyjają, tym bardziej że choć sam proces jej czyszczenia nie zajmuje raczej wiele czasu, to jednak suszenie wymaga już pewnej cierpliwości. Na całkowite wyschnięcie pierzyny najczęściej czeka się bowiem ok. trzech dni – nawet przy słonecznej aurze i powiewającym wietrze.

Czy zawsze można wyprać kołdrę z pierza we własnej pralce?

Jeżeli dotychczas nie byłeś pewien, czy można wyprać kołdrę z pierza, treść powyższych kilku akapitów powinna przekonać Cię do tego, że jest to jak najbardziej możliwe - mimo że producenci nie zalecają prania tylko odświeżanie parowe ze względu na specjalistyczne poszycia kołder pierzowych. Chcielibyśmy jednak zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden, ważny aspekt, a mianowicie dopasowanie rozmiaru pierzyny względem pojemności bębna posiadanej przez Ciebie pralki. W wielu przypadkach okazuje się, że poszczególne osoby nie dysponują urządzeniem o odpowiednio dużym wsadzie, będąc tym samym zmuszonymi do czyszczenia kołdry pierzowej ręcznie, co jednak wymaga jeszcze więcej czasu, a wykonywanie tej czynności nawet w dużej wannie bywa dość kłopotliwe. Co powinieneś zatem zrobić, gdy okaże się, że również w Twoim przypadku doszło do sytuacji, w której swobodne umieszczenie pierzyny w pralce nie jest tak łatwe, jak wcześniej przypuszczałeś? Najlepszym wówczas rozwiązaniem będzie powierzenie prania kołdry z pierza posiadającym odpowiedni do tego sprzęt, środki czyszczące oraz umiejętności profesjonalistom. W większych miastach bez problemu można znaleźć pralnie, w których wystarczy jedynie zostawić wybrane artykuły sypialniane (i nie tylko), a następnie poczekać na ich odświeżenie, by w odpowiednim terminie odebrać je i móc dalej pod nimi sypiać. Jeśli w pobliżu nie ma natomiast pralni, do której mógłbyś udać się w celu oddania do niej swojej pierzyny, polecamy pofatygowanie się do jednej z tych funkcjonujących dalej od Twojego miejsca zamieszkania. Dlaczego? Ponieważ kołdra z pierza nie wymaga częstego czyszczenia. Po każdym przeprowadzeniu tej czynności nie będziesz musiał więc zlecać jej powtórnego wykonania w dłużej perspektywie czasowej.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu