Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Jak prać kołdrę i jak często?

Jak prać kołdrę i jak często?

Data dodania: 30-10-2019

Kołdry używamy codziennie, więc bardzo ważne jest, aby utrzymywać ją w higienicznej czystości. Nie wystarczy sama zmiana poszewek, niezbędne jest także czyszczenie samej kołdry. Podczas snu wnika w nią pot i martwy naskórek, a to doskonała pożywka dla roztoczy. Chcesz dowiedzieć się jak dbać o swoją kołdrę i jak często ją prać? Czytaj dalej.

Jak często prać kołdrę?

Częstotliwość prania kołdry zależy od wielu czynników. Między innymi od wieku, stanu zdrowia i materiału z jakiego kołdra jest wykonana.. Przyjmuje się, że kołdry dziecięce powinno się prać co 2-3 miesiące, natomiast w przypadku osób dorosłych pranie wystarczy robić co 4-5 miesięcy. Nie są to jednak restrykcyjne terminy. Jeśli jesteśmy chorzy, przeziębieni lub jesteśmy zmuszeni dużo czasu spędzać w łóżku, warto kołdrę prać częściej.

Podobnie w upalne dni, kiedy bardziej się pocimy. Warto wtedy częściej czyścić kołdrę dla własnej higieny i komfortu snu.

Ważne jest również wietrzenie. Starajmy się wietrzyć kołdrą jak najczęściej, jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. Kołdrę można wietrzyć także podczas mrozu, poniewaz wpływa on zabójczo na roztocza lubiące żyć w kołdrach, a będące wrogiem alergików. Jeśli regularnie wietrzymy kołdrę, można zmniejszyć częstotliwość jej prania.

Osoby uczulone na roztocza powinny prać swoje kołdry znacznie częściej niż zwykle. Nawet jeśli posiadają kołdry antyalergiczne. Jedynie pranie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza pozwala usunąć te organizmy z pościeli. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem, zaopatrz się w kołdrę, której materiał umożliwia pranie jej w wysokich temperaturach. Pranie w niższej temperaturze niż 60 stopni nie wpływa na usunięcie roztoczy, więc nie da efektu, jakiego oczekujesz.

Jak prać kołdrę?

Sposób czyszczenia kołdry jest zależny od materiału z jakiego została wykonana. Jeśli masz kołdrę wypełnioną pierzem, nie możesz czyścić jej samodzielnie, ponieważ pod wpływem wody pierze ulegnie zniszczeniu. Taką kołdrę należy oddać do profesjonalnego punktu oferującego czyszczenie kołder z pierza.

Natomiast w przypadku kołder syntetycznych, które są coraz popularniejsze, sprawa jest łatwiejsza. Kołdry syntetyczne przeważnie można samodzielnie wyprać w pralce. Wystarczy zastosować się do wskazówek, jakie producent zamieszcza na każdej kołdrze. Znajdziesz tam temperaturę w jakiej pranie kołdry jest dopuszczalne. Nigdy nie przekraczaj temperatury jaką zalecił producent, ponieważ gorąca woda może uszkodzić włókna syntetyczne, z których kołdra jest wykonana. Nie musisz także ustawiać pralki na maksymalną dopuszczalną temperaturę. 40 stopni jest optymalną opcją i bez problemu usunie z kołdry pot, brud i wszelkie zanieczyszczenia. Wirowanie dla wstępnego osuszenia produktu też jest możliwe przy nowoczesnych kołdrach z wytrzymałej włókniny produkowanych przez Moker - zwróć uwagę ile obrotów na minutę jest dostępne.

Jeśli jesteś alergikiem powinieneś prać kołdrę w co najmniej 60 stopniach, dlatego kup taką, którą można prać w takiej temperaturze. Z pewnością znajdziesz ją w sklepie Moker. Kołdrę po praniu należy wysuszyć w przewiewnym miejscu, najlepiej na zewnątrz, a jeśli to niemożliwe, rozwieś ją w ciepłym miejscu w domu. Jak widzisz pielęgnacja kołdry wcale nie jest skomplikowana!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu