Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Jak dbać o pościel i materac?

Jak dbać o pościel i materac?

Data dodania: 23-09-2016
Zarówno materac jak i produkty sypialniane mogą służyć nam przez wiele lat, jednak należy wiedzieć, jak dobrze o nie zadbać. Czy wystarczy wietrzenie i roztrzepywanie kołdry raz na jakiś czas? Czy ochraniacz na materac jest koniecznością, czy zbędnym dodatkiem? Przeczytajcie jak dbać o pościel i inne produkty związane ze snem, by nie tylko dobrze się wyspać, ale zapewnić sobie minimum kłopotów.


Regularnie wietrz pościel (kołdra, poduszka, pościele)

Po przebudzeniu warto pościelić łóżko. Nie chodzi tylko o aspekt wizualny, ale o lepsze przewietrzenie kołdry. Wraz z rozprostowaniem jej pamiętajmy o otworzeniu okna na 10-15 minut, by pot mógł spokojnie odparować. Jeśli pogoda na to pozwala, można rozwiesić kołdrę na zewnątrz przynajmniej raz na tydzień.

Nie pozwalajmy dzieciom skakać ani kłaść się na kołdrach, gdyż zależnie od wypełnienia zbijają się i niszczą. Podobnie wygląda kwestia chowania ich do kufrów – pościel nie lubi być mocno gnieciona, dlatego trzeba ją wkładać tak, by mogła oddychać.Pierz regularnie produkty sypialniane i dbaj o ich konserwację

Jeśli posiadamy kołdrę antyalergiczną czyli poliestrową, możemy ją prać w pralce w temperaturze podanej na etykiecie, zazwyczaj 40-60 stopni C. Zdarzają się modele, które wytrzymują pranie w wyższych temperaturach, nawet 90 stopni C, jednak są to wyłącznie wyroby najwyższej jakości, uznawane za wysoce antyalergiczne.

Produktów naturalnych wykonanych z pierza lub puchu nie można prać w domu, dlatego jeśli uznamy, że wymagają odświeżenia, możemy przetrzeć wsyp lekko zmoczoną gąbką w pianie z rozgotowanego mydła. Kołdrę pierzową powinniśmy oddawać do czyszczenia raz na 2-3 lata. Warto zapytać, czy pierze jest prane wraz z wsypem, czy elementy są czyszczone osobno – należy wybrać drugą opcję, gdyż w pierwszym przypadku zanieczyszczenia zostaną w środku. Produkty naturalne warto często wietrzyć na świeżym powietrzu, a wyroby z pierza można nawet wymrażać, gdyż takie zabiegi zabijają alergeny. Więcej o konserwacji i dbaniu o produkty naturalne możecie przeczytać TUTAJ.
 


alt
Produkty wełniane warto trzepać raz w tygodniu, by usunąć martwy naskórek i kurz. Można je zazwyczaj prać w specjalnym programie o niskiej temperaturze, jednak warto sprawdzić takowe informacje na etykiecie. Niektóre wyroby nie są przeznaczone do prania w domowych warunkach i należy je oddawać wyłączenie do pralni chemicznych.

Sama pościel, w rozumieniu pokrycia kołdry, musi być prana regularnie i zmieniana przynajmniej raz na miesiąc. Optymalnie powinna być wymieniana raz na dwa tygodnie lub częściej, zależnie od ilości wydzielanego w nocy potu. Satynę bawełnianą pierzemy zazwyczaj w pralce w 40-45 stopniach C na lewej stronie. Nie zaleca się używania środków zmiękczających ani chlorowania. Pościel z kory można prać zarówno w 40 jak i 60 stopniach C, jednak wszystko zależy od jej składu. Nie wolno jej jednak prasować. Flanela oraz płótno bawełniane ma podobne zalecenia odnośnie prania co satyna bawełniana – należy uważać ze zbyt wysokimi temperaturami, by nie zniszczyć materiału.


Co z materacem?

Pomimo tego, że materac nie należy do pościeli, jest wyposażeniem sypialni, o które powinniśmy zadbać. Jeśli często pocimy się w nocy warto kupić podkład na materac, który ochroni go przed przenikaniem zanieczyszczeń, zapewniając jego dłuższe użytkowanie. Podkłady powinny mieć specjalną gumkę, która utrzyma je w miejscu, mogą być również podgumowane, przydając się osobom cierpiącym na problem z trzymaniem moczu. Sam materac należy odwracać raz w miesiącu na drugą stronę i czyszczenie go za pomocą odkurzacza. Niestety nie można go prać, choć niektórzy zalecają posypanie go sodą oczyszczoną (rozjaśnia i zbiera nadmiar sebum), odczekanie i odkurzenie jego powierzchni.

Proste zabiegi gwarantują długie użytkowanie

Tak naprawdę proste zabiegi pomagają utrzymać pościel, kołdry, poduszki i materac w czystości, należy jednak wykonywać je regularnie. Jeśli będziemy pamiętali o wietrzeniu kołdry czy poduszek, praniu pościeli i oddawaniu naturalnych produktów do pralni chemicznych, każdy produkt wytrzyma wiele lat, gwarantując zdrowy i spokojny sen.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu