Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Co zrobić, by dobrze się wyspać

Co zrobić, by dobrze się wyspać

Data dodania: 04-01-2017
Dlaczego sen jest taki ważny

Sen jest dla ludzkiego organizmu niezbędny, ponieważ reguluje gospodarkę organizmu i jego niedobór prowadzi do licznych chorób, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Brak snu skutkuje przede wszystkim otyłością i niekontrolowanym przyrostem masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że zaburzamy gospodarkę hormonalną i często jesteśmy bardziej głodni w ciągu dnia oraz mamy tendencję do zjadania niezdrowych rzeczy.

Kolejnym problemem ludzi cierpiących na bezsenność i słabą jakość snu są migreny głowy i spadek odporności organizmu. Udowodniono, że osoby, które śpią krótko przeziębiają się prawie 3 razy częściej niż osoby przesypiające 7-8 godzin dziennie. Do innych ważnych skutków można zaliczyć większą drażliwość, częstsze oddawanie moczu, zwiększone ryzyko nadciśnienia, zawału oraz cukrzycy.

alt


O co chodzi z tym snem – ilość czy jakość?

Każdy sen składa się z trzech stadiów NREM (N1, N2, N3) oraz z fazy REM. Żeby wysypiać się skutecznie potrzebujemy jak najwięcej snu w fazie N3 oraz REM – pierwsza z faz wiąże się z wypoczynkiem biologicznym, a druga z kształtowaniem funkcji intelektualnych. Jak się okazuje, fazy nie są wcale ułożone wg swoich nazw, ale N3 i REM są oddzielone pojedynczymi N1 lub N2. Jeśli zdarzy nam się obudzić w nocy, cały cykl snu zostanie zaburzony i znowu zaczynamy sen od początkowej fazy, która nie daje praktycznie żadnych korzyści zdrowotnych. Z tego powodu osoby, które często się budzą lub śpią za krótko ciągle czują się zmęczone i częściej chorują.

Często mówi się, że kwestia godzin snu jest indywidualna. Poniekąd jest to prawdą, jednak istnieją normy, których należy się trzymać, by zapewnić sobie długie i zdrowe życie.


Ile naprawdę potrzebujesz snu:

- Noworodek – 14-17 h
- Dziecko do 1 roku życia – 12-15 h
- Małe Dzieci – 11-14 h
- Dzieci w wieku przedszkolnym – 10-13 g
- Dzieci w wieku szkolnym – 9-11 h
- Nastolatki – 8-10 h
- Dorośli – 7-9 h
- Osoby starsze – 6-7 h

Jedni z nas potrafią spać zaledwie 5 h i czuć się wypoczętym, a inni potrzebują aż 10 h snu nawet w dorosłym wieku. Poza jakością snu jest to również zależne od kwestii genetycznych, więc warto zapytać rodziców o ich jakość i długość snu.


Uniwersalne wskazówki jak dobrze się wyspać:

1. Połóż się do łóżka przed 22.30 – jeśli dłużej zostaniesz na nogach trudniej będzie ci zasnąć i możesz zaburzyć równowagę organizmu. Najbardziej

2. Wyrób sobie rutynę – przed snem wykonuj te same monotonne czynności, by przyzwyczaić organizm do tego, że powinien przygotowywać się do snu.

3. Przygotuj odpowiednią temperaturę w sypialni, przygaś światło i zadbaj o ciszę.

4. Unikaj picia i zażywania środków pobudzających kilka godzin przed położeniem się do łóżka takich jak kawa czy herbata.

5. Ćwicz w ciągu dnia przez 30-60 minut, a twoje ciało wieczorem będzie bardziej zmęczone.

6. Nie objadaj się przed snem ani nie pij alkoholu, najlepiej do 3h przed położeniem się do łóżka.

7. Wyrzuć z sypialni telewizor i komputer – przed snem najlepsze jest czytanie, które wycisza organizm.

8. Jeśli nie możesz zasnąć wypij szklankę ciepłego mleka lub ziół. Możesz również spróbować medytacji.

9. Wywietrz sypialnię przed snem, w lecie możesz spróbować spać przy otwartym oknie.

10. Jeśli nie możesz spać weź relaksującą zapachową kąpiel, która rozluźni twoje ciało.


Sen dobry na wszystko

alt
Dobry sen pomaga w utrzymaniu zdrowia, gwarantuje lepszą koncentrację i kondycję w ciągu dnia, a w nocy daje szanse na regenerację organizmu. Dlatego zwróćcie uwagę na swoje nawyki i zachowania przed snem – być może w nich właśnie tkwi sekret do lepszego snu.

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu