Moker
Moker
    Strona główna » Blog » Co ile prać i zmieniać pościel?

Co ile prać i zmieniać pościel?

Data dodania: 10-12-2021

Na pewno zastanawiałeś się kiedyś, jak często zmieniać pościel, by zapewnić sobie optymalne warunki do spania. Mnogość opinii na ten temat zdecydowanie nie ułatwia znalezienia odpowiedzi, a z drugiej strony trudno udzielić jej w sposób całkowicie jednoznaczny. Wiele bowiem zależy m.in. od tego, z jakiego materiału wykonana została pościel (kora, satyna czy może płótno?). Poza tym należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka innych czynników, by przybliżyć się do znalezienia odpowiedzi na pytanie: co ile zmieniać pościel?
 

alt

Od czego zależy to, co ile powinno się zmieniać pościel satynową?

Zacznijmy więc od tego, że są ludzie zmieniający pościel co tydzień, a także tacy, którzy czynią to raz na kilka miesięcy lub jeszcze rzadziej. Kto z nich ma zatem rację? Trudno powiedzieć, ponieważ nie wiemy, jakie pobudki nimi kierują. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, co ile powinno się zmieniać pościel, pomyśl, dlaczego w ogóle chcesz to robić. Większość osób po prostu lubi zasypiać przy jej świeżym zapachu, ponieważ dzięki niemu są w stanie szybciej zanurzyć się w błogim śnie po nawet najtrudniejszym dniu w pracy, szkole czy gdziekolwiek indziej. Ponadto czysta pościel jest przyjemna dla oka, podobnie zresztą jak każda inna rzecz. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że w większości przypadków pościel nie brudzi się równie szybko, jak np. ubranie. Dlaczego? Ponieważ korzystamy z niej świeżo po kąpieli. W czasie snu często też pocimy się, a na stan pościeli negatywnie wpływa zbyt wysoka temperatura powietrza w sypialni, a w takich warunkach rozwijają się roztocza. Dlatego znawcy tematu, zapytani o to, jak często zmieniać pościel, odpowiadają najczęściej, że optymalnie powinniśmy robić to przynajmniej raz w miesiącu.

Jak prać pościel bawełnianą we właściwy dla niej sposób?

Skoro warto zmieniać pościel przynajmniej raz w miesiącu, oznacza to, że powinniśmy też od razu po dokonaniu zmiany wrzucić do pralki używaną wcześniej poszwę na kołdrę, poszewek, a także prześcieradło. W ten sposób można pozbyć się wspomnianych wcześniej roztoczy, ale też przywrócić świeżość pościeli i usunąć z niej ewentualne zabrudzenia, np. w postaci odcisków mokrych łap psa lub kota, jeśli lubimy wpuszczać je na łóżko. Wiedząc jednak, jak często prać pościel, wypada się również zastanowić, w jaki sposób to czynić, by uzyskać oczekiwane efekty, ale przy okazji jej nie zniszczyć. W tej kwestii zdania też bywają bardzo podzielone, dlatego postaramy się znaleźć optymalne rozwiązanie.

alt

Weź pod uwagę informacje zawarte na metce, by wiedzieć, jak prać pościel bez jej uszkodzenia

Jak prać pościel? Przede wszystkim unikając zbyt wysokiej temperatury. Większości artykułów sypialnianych, wykonanych z różnych materiałów, wystarczy 40-60 stopni Celsjusza. Nie zapominaj przy tym o ustawieniu odpowiedniego programu, ponownie biorąc pod uwagę rodzaj posiadanej przez siebie pościeli. Jeżeli jest więc ona np. bawełniana, nie powinieneś wybierać programu prania dedykowanego syntetykom. Staraj się także używać delikatnych środków czyszczących i płynów do płukania, nie przesadzając z ich ilością. Jeżeli przy zakupie swoich poszewek, kołder, prześcieradeł i poduszek nie usunąłeś z nich metek, koniecznie sprawdź zawarte na nich informacje. W końcu ich producent powinien wiedzieć najlepiej, jak prać pościel. Będziesz wówczas spokojny, że wszystko robisz zgodnie z zaleceniami oraz nie niszczysz pościeli, a nadajesz jej ponownej świeżości i miękkości.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu