Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
Moker - producent kołder i poduszek nowej generacji
    Strona główna » Blog » Certyfikat Oeko-Tex - tekstylia godne zaufania

Certyfikat Oeko-Tex - tekstylia godne zaufania

Data dodania: 21-03-2012

Na niektórych z naszych produktów można znaleźć oznaczenie symbolem OEKO-TEX, który jest znanym i cenionym symbolem na całym świecie. Jest on synonimem bezpieczeństwa wśród wyrobów włókienniczych. Jaka jest jednak jego historia i jakie są warunki otrzymania tego certyfikatu?


Co to jest OEKO-TEX Standard 100?

Najprościej mówiąc jest to jednolity na całym świecie system badań i certyfikacji wyrobów włókienniczych, który ma zapewnić, że produkty są wolne od szkodliwych substancji. Badaniami zajmują się autoryzowane niezależne instytuty badawcze gwarantując, że produkty nie posiadają szkodliwych dla zdrowia substancji.

alt

Zdjęcie pochodzi z Wikipedia.pl

Parametry kryteriów produktów OEKO-TEX:
- brak barwników rakotwórczych i alergennych
- nieobecność pestycyd
- brak formaldehydu
- brak chlorowanych związków aromatycznych
- nieobecność zakazanych aminów MAK w barwnikach azowych
- nieobecność chlorowanych fenoli, ftalin oraz inne

Pełną listę kryteriów, które umożliwiają nadanie certyfikatu znajdzie na stronie Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. Warto wiedzieć, że jest ich na ten moment ponad 100.


Poczuj się bezpieczny

Każdy z nas przez całe życie ma styczność z różnymi wyrobami tekstylnymi, które mają bezpośredni kontakt z naszą skrócą. W trakcie dnia czy podczas snu warto być pewnym, że materiały te są wolne od szkodliwych substancji.

Standardy OEKO-TEX powstały już w 1992 roku, by tekstylia mogły spełniać najwyższe humanoekologiczne wymagania. Na dzień dzisiejszy ponad 9,5 tysiąca firm z 80 krajów na całym świecie.


Klasy produktów OEKO-TEX

Badania produktów są przeprowadzane uwzględniając sposób użytkowania danego produktu. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli dany wyrób posiada certyfikat, a zostanie użyty jako jeden z elementów składowych danego produktu, nie można interpretować go jako posiadającego OEKO-TEX.

alt


Wprowadzone są 4 klasy produktów:
I klasa – wyroby tekstylne, zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia, bielizna, śpioszki, pościel etc.
II klasa – wyroby tekstylne, których znaczna część powierzchni ma styczność z ludzką skórą.
III klasa – wyroby tekstylne, które nie mają kontaktu ze skórą.
IV klasa – materiały przeznaczone do dekoracji wnętrz. 


Jak przeprowadza się badania

Metodologia badań bazuje m.in. na badaniach symulacyjnych, które biorą od uwagę drogi, którymi mogą wnikać niebezpieczne substancje:
- wnikanie przez skórę – do badań używa się roztworu sztucznego potu w celu określenia w jakich ilościach substancje chemiczne wnikają do ludzkiego organizmu poprzez kontakt z potem .
- wnikanie przez ślinę – do badań używa się roztworu sztucznej śliny, by sprawdzić, czy dane tekstylia są podane na wybarwienia.
- inhalacja szkodliwych substancji – do badań używa się związki lotne, by określić ich emisję oraz oznaczyć zapach określając, jakie jest ich prawdopodobieństwo wniknięcia drogami oddechowymi.


OEKO-TEX oznacza bezpieczeństwo

Niezależnie od tego czy wybieracie produkt dla dzieci czy dla dorosłych warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat, w zależności czy będzie dotykał skóry czy raczej będzie pełnił rolę dekoracji domu. Długa tradycja i doświadczenie OEKO-TEX pozwalają czuć się spokojnie i bezpiecznie, dlatego jako firma staramy się wyrabiać nasze produkty z wyrobów oznaczonych omawianym certyfikatem. Czy w czasie zakupów pamiętacie o sprawdzaniu oznaczeń na produktach?  
Źródła:

http://www.iw.lodz.pl/tresc/352/53/3/
https://www.oeko-tex.com/en/ot_footer/404.html?aspxerrorpath=/en/manufacturers/concept/oeko_tex_standard_100/oeko_tex_standard_100.xhtml

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu